Napsali o nás - výroba dekorativních dřevěných lišt


Většina televizních diváků, kteří občas sledují některý z filmů z amerického prostředí a obdivuji bohatou reliéfní výzdobu tamních domů, si určete neuvědomuje, že nejde o klasickou štukaturu provedenou speciální omítkou s příměsi mramorové moučky nebo sádry, ale o kombinaci různě profilovaných a zdobených dřevěných lišt, navíc vyráběných poměrně levným způsobem formou takzvaného vytlačování ornamentů.

Výroba ozdobných lišt Výroba ozdobných lišt Výroba ozdobných lišt Výroba ozdobných lišt Výroba ozdobných lišt

Když si představíme, že v této oblasti se celé domy staví většinou ze dřeva a sádrokartonu, pak je to vcelku pochopitelné. Nicméně i my jsme si tuto skutečnost plně uvědomili až po návštěvě u Karla Dvořáka a Lubomíra Pelikána z Černé Hory, kteří takové lišty, určené k olemování oken, dveří, podlah, stropů atd. stejným způsobem vyrábějí pro použití v tuzemsku.

Iniciátorem výroby je pan Dvořák, který se s ní seznámil v USA, kde 14 let žil a kde se tyto lišty slouží zejména jako dekorační prvky pro pozvednutí celého interiéru a jeho sladění se stylovým nábytkem. „Když jsem při několika návštěvách doma viděl spoustu popraskaných ,sádrokartonovych' místností nebo stylový nábytek umístěný v holých bílých bytech či kancelářích, řekl jsem si, že se budu i po návratu do Čech těmito lištami živit, ale ne už jejich montáží, nýbrž výrobou" představil Karel Dvořák svůj podnikatelsky záměr.

Dekorativní lišty se vyrábějí z čistého lipového dřeva. „Základním materiálem jsou fošny, které se po vysušení na 8 až 10 % vlhkosti rozřežou. Poté se nejprve na frézce zhotoví základní profil, který přibližně odpovídá tvaru zvolené raznice, která do něj následně vytlačí dezén." doplnil Dvořák. S kolegou Pelikánem ale standardně vyrábějí lišty v tloušťkách od 3 mm do 20 mm a v šířkách od cca 15 mm do 100 mm. Dekorativní lišty se dodávají jen bez povrchové úpravy a v délkách do 4 m odstupňovaných po 10 centimetrech.

Zdroj: Truhlářské listy

2013 - 2022 © Lišty Pelikán, telefon: +420 607 508 093, e-mail: pelikanlub@seznam.cz
webdesign: www.jak.cz